SHPËRNDAJE

Diego Maradona ka bërë një zhytje në të kaluarën dhe ka kujtuar kohërat kur ishte duke stërvitur Argjentinën.

Një nga kujtimet e tij më të mira është se si ai mësoi Leo Messin të shënojë nga goditjet e lira.

“Ai [Lionel] pati një problem me goditje të lira.”

“Kur mbaronim çdo seancë stërvitore, ne e mbanjëm Leon ende aty, në mënyrë që ai të mund të praktikojë, dhe ai filloi të godasë shtyllën.”

“Unë nuk e mësova atë se si të gjuante një goditje të lirë, pastaj ai më pyeti se si mund të përmirsohet tek gjuajtjet që të shënonte më shumë gola. Unë i thashë,” thjesht duhet ta godisësh topin në mes. Ata nuk do të më japin një Oscar për të ta mësuar ty këtë.” Dhe ai u përgjigj,”por unë e godis atë në mes por prap topi shkon në jasht në njërën anë apo tjetrën.” Unë i thashë:” Mos u shqetëso, thjeshtë provoje dhe do të ja arrish pastaj.”

“Tani ai thjesht nuk mund të humbasë asnjë gjuajtje të lirë.”

Diego Maradona ishte tranjeri i Argjentinës nga 2008 deri 2010, megjithatë, ai nuk arriti të përmbushë pritjet pasi kombëtarja e tij nuk kaloi në gjysmëfinalen e Kupës së Botës pasi u shkatërruan nga Gjermania, 4-0.

8 golat e sezonit të fundit nga goditjet e lira