SHPËRNDAJE

Ketu mund te gjeni gjithcka qe ju nevojitet per kundershtarin e dyte te Barcelones ne sezonin e ri te La Ligas 2019/20.

Me ne fund La Liga rikthehet edhe ne Camp Nou. Te dielen, me 25 Gusht, Barca do te luaj perball Betis. Ekipi i Ernesto Valverdes do te mundohet t’i marre 3 piket kunder nje kundershtari qe ka disa lojtar te cilet kane luajtur per Barcelonen me pare.

Me poshte mund te gjeni te gjitha informacionet e nevojshme.

Ndeshja e pare mes ketyre dy ekipeve u zhvillua para 87 viteve.

Hera e pare kur keto dy ekipe u perballen mes vete ishte ne nje ndeshje ne Lige ne vitin 1932/33 ne stadiumin e Real Betis Workers Patronage.

Ndeshja u zhvillua ne diten e Krishtlindjeve, ku Betis fitoj ndeshjen 2-1. Golashenuesi i pare ishte Arocha, edhe golashenuesi i pare kunder Betis-it ne ndeshje zyrtare.

Ndeshja e 107-te me Barçes dhe Betis-it ne Lige.

Barcelona dhe Betis kane zhvilluar 106 ndeshje kunder njera tjetres ne ndeshje zyrtare. Nga keto ndeshje, Barca ka 64 fitore, 21 barazime dhe 21 humbje. Me 245 gola te shenuara dhe 114 te pranuara gjithashtu.

Messi, top golashenuesi kunder Andaluzianeve!

Duke i numeruar vetem golat te shenuara ne Lige, Leo Messi eshte lojtari qe ka shenuar me se shumti kunder Betis.

Sulmuesi i Barcelones ka shenuar 19 gola ne 19 ndeshje ne La Liga, dhe disa prej tyre kane qene te magjishem ashtu sic dine vetem Messi. Vlen te permendet edhe goli i cili u nominua per Puskas Award!

Ne cilen ndeshje Barca shenoj me se shumti gola?

6 gola eshte numri me i madh qe Barca ka shenuar ne nje ndeshje zyrtare kunder Betis, e kete gje madje e kane bere ne 4 ndeshje. Se pari ne vitin 1958/59 (0-6 ne ndeshjen e Kupes), 59/60 (6-0 ne Lige), 61/62 (6-1 ne Lige) dhe 2016/17 (6-2 ne Lige).

E kur kane pranuar me se shumti?

Ne sezonin 1933/34 (4-0 ne kupe), 1967/68 (4-3 ne Lige) and 2018/19 (3-4 ne Lige), kane qene sezonet kur Barcelona ka pranuar me se shumti gola kunder Andaluzianeve!

Lojtaret qe kane luajtur per te dyja ekipet!

Cristian Tello, Marc Bartra dhe Kaptoum, jane shembuj i lojtareve qe kane luajtur per te dyja ekipet. Per info shtese, trajneri aktual i Betis Joan Francesc Ferrer ‘Rubi’, ishte pjese e stafit ekipor te Barcelones ne sezonin 2013/14.

Tek Barcelona e kemi Junior Firpon (transferimin e ri te Barcelones), i cili ka luajtur nje ndeshje mjafte te mire sezonin e kaluar kunder Barcelones.

Nje ‘Betis i renovuar’.

Kete sezon te Betisi kemi ndryshime te shumta si tek lojtaret ashtu edhe te stafi i trajneve, ku eshte zevendesuar Quique Setien me trajnerin e ri tanime Rubin. Perpos kesaj eshte bere edhe transferimi i disa lojtareve te rinje sic eshte Álex Moreno, Borja Iglesias, Fekir, Juanmi, Pedraza dhe Dani Martin.

8 ndeshjet e fundit në Camp Nou

Ne 8 sezonet e fundit, 8 ndeshjet e para te Barcelones ne Camp Nou vijojn keshtu:

Barcelona ka fituar te gjitha keto 8 ndeshje te fundit te luajtura ne Camp Nou. Si per kuriozitet, 2 nga keto fitore kane qene kunder Betis, ne sezonin 2016/17 (6-2) dhe ne sezonin 2017/18 (2-0).

Vërejtje!Ky website kontrollohet dhe menaxhohet nga BMSHQIP. Materialet janë për shfrytëzimin personal tuajin dhe për qëllime jo-komerciale. Ato nuk mund të kopjohen, riprodhohen, ripublikohen, modifikohen, transmetohen, ose distribuohen në çfarëdo mënyre, pa lejen paraprake të BMSHQIP. Shfrytëzimi i materialeve nga ndonjë website ose medium tjetër, pa lejen e BMSHQIP, është shkelje e drejtave autoriale dhe është i ndaluar, sipas dispozitave ligjore në fuqi.